آموزشی, دانستنی ها

خداحافظی با بی خوابی

بی خوابی و روش خداحافظی با آن

این که آدم نتواند راحت بخوابد، خیلی کلافه کننده است. و نظر به این که ۳۰ الی ۳۵ درصد بزرگسالان علائم بی‌ خوابی گونه را تجربه می کند، می توان نتیجه گرفت که این مشکلی جدی و بسیار شایع است. اما بی خوابی و نداشتن آرامش در شب میتواند دلایل مختلفی داشته باشید. شاید زمان آن رسیده که به خرید بالش و یا خرید تشک جدید فکر کنید. یا شاید تنها با تغییر عادت های خود بتوانید با بی خوابی خداحافظی کنید. خوشبختانه دکتر لوک بودوآن، استاد علوم شناختی در دانشگاه سایمون فریزر راه حلی آسان و سریع برای بی خوابی پیدا کرده که به کمک آن اشخاص می توانند خواب راحتی داشته باشند.

امروز در بالینو مگ نگاهی به این روش عجیب اما موثر خواهیم انداخت.

 

بُر زدن شناختی

 

بُر زدن شناختی برای خداحافظی با بی خوابی

 

دکتر بودوآن نام این روش را «بُر زدن شناختی» گذاشته است. در این روش فرد اشیاء تصادفی را که تصورشان ساده و راحت باشد را در ذهن خود مجسم می کند. دکتر بودوآن می گوید این روش افکار شما را هم می زند و از فکر به مسائلی که نمی گذارد به خواب بروید جلوگیری میکند.

ممکن است این کار در ابتدای امر برای برخی افراد ساده نباشد. به همین خاطر دکتر بودوآن اپلیکیشنی را با نام MySleepButton به طور خاص برای این کار طراحی کرده است. این اپ به شما برای انتخابِ فهرست واژگان کمک می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که کلماتی را که به شما می گوید تخیل کنید.

 

شاید علاقه مند باشید: خرید تشک در شیراز

 

بگذارید تخیل تان شما را به خواب ببرد

 

تخیل برای خداحافظی با بی خوابی

 

اگر برای استفاده از این اپلیکیشن بی میل هستید، می توانید خودتان به تنهایی از این روش استفاده کنید. بهترین راه برای این کار این است که به یک کلمه ی تصادفی و از لحاظ عاطفی خنثی که دست‌کم ۵ حرف دارد فکر کنید. ( منظور از کلمات خنثی مواردی هستند که خاطره ای را به شما یادآور نمی شوند. یا شما را احساساتی نمی کنند.)  مثلاً «خوابیدن» و کلمه هایی را تصور کنید که با هر کدام از حرف های این کلمه شروع می شوند. مثلاً:

  • گربه
  • وان
  • اسب
  • خرگوش
  • یخچال
  • دستکش
  • نمکدان
  • خودکار

باید دقت کنید به کلماتی که عواطف منفی یا استرس‌زا در شما ایجاد می کنند فکر نکنید. و اگر به پایان کلمه رسیده اید اما هنوز خواب تان نبرده است همین روش را برای کلمه ای دیگر تکرار کنید.

 

امتحان کردن این روش برای خداحافظی با بی خوابی

 

روش خداحافظی با بی خوابی

 

برای امتحان این روش، دانشگاه سایمون فریزر آن را بر روی ۱۵۴ دانشجوی خود که از وضعیت خواب خود شکایت داشتند امتحان کرد. شرکت کنندگان از این روش استفاده کردند. نتایج این آزمایش اثبات کرد که خواب شان به شدت بهتر شده. آن ها نه تنها سریع تر به خواب می رفتند بلکه کیفیت خواب شان هم بهبود یافته بود.

آیا شما هم از بی خوابی رنج می برید؟ این روش را امتحان کنید و ببینید برای شما هم جواب می دهد یا نه…

 

منبع: Bright Side 

1 دیدگاه در “خداحافظی با بی خوابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *