دانستنی ها

هرگز با چراغ روشن نخوابید!

هرگز با چراغ روشن نخوابید!

شاید شما هم به دلایل مختلفی از جمله ترس از تاریکی و یا ترجیحات شخصی ، شب را با چراغ روشن سپری کنید. اما همین امر ساده می تواند تاثیرات بسیار بدی بر روی سلامت شما داشته باشد. در این مقاله از بالینو مگ به خطرات این عادت به ظاهر ساده خواهیم پرداخت.

 

احتمال ایجاد مشکلات قلبی را افزایش می دهد

 

افزایش احتمال حمله قلبی

 

در هنگام تاریکی شب ماده ای به نام ملاتونین در بدن شما ترشح می شود. این ماده علاوه بر کاهش دمای بدن ، فشار خون شما را هم پایین می آورد. وجود چراغ روشن در محیط خواب شما باعث سرکوب ترشح این ماده می شود. در نتیجه نوسانات مداوم فشار خون شما احتمال حمله و سکته قلبی را افزایش می دهد.

 

 

میتواند به باروری شما آسیب بزند

هرگز با چراغ روشن نخوابید!

 

نتیجه یک آزمایش که بر روی موش های ماده انجام شده است نشان میدهد ، قرار داشتن در معرض نور مصنوعی در شب ، میتواند احتمال ناباروری را افزایش دهد. در تحقیق دیگری که بر روی پرستاران زنی که شیفت های شب زیادی داشتند انجام شد،نشان داد اغلب این پرستاران عادت ماهانه نامنظم داشتند.

 

افزایش احتمال چاقی با چراغ روشن

افزایش احتمال چاقی

 

نور مصنوعی در شب میتواند سرعت سوخت و ساز در بدن شما را کاهش دهد. همچنین اختلال زمان خواب شما میتواند زمینه افزایش وزن شما را فراهم کند. نتیجه تحقیقی که بر روی ۴۳ هزار زن انجام شده است نشان داد که آن هایی که شب ها با تلویزیون روشن میخوابیدند ، دچار افزایش وزن شده بودند.

 

افزایش احتمال افسردگی

افزایش احتمال افسردگی

 

نتایج تحقیقات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور در شب ، احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد. همچنین اختلال در زمان خواب فرد ، میتواند باعث تشدید افسردگی در افرادی که زمینه آن را داشته اند شود.

 

چراغ روشن میتواند باعث تغییرات هورمونی شود

تغییرات هورمونی

 

حتی یک منبع نور کوچک مانند کامپیوتر،تلویزیون و تلفن های همراه هوشمند هم میتواند باعث اختلال در ترشح ملاتونین شود. علاوه بر ترشح ملاتونین سایر فرآیندهای بیولوژیکی بدن نیز دچار اختلال می شوند. اختلال در خواب باعث افزایش هورمون های پیری و کاهش هورمون ها ضد پیری شود.

 

منبع:brightside

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *