دانستنی ها

چرا در خواب حرف میزنیم؟

چرا در خواب حرف میزنیم؟

حتما برای شما هم پیش آمده است که همسرتان که در کنار شما خوابیده است در خواب حرف بزند. یا بعد از بیدار شدن از خواب اطرافیان شما از حرف زدن شما در خواب گلایه کنند. قبل از هرچیزی باید بدانید که تنها نیستید. تحقیقات نشان می دهد که حدود ۶۶ درصد مردم ، حرف زدن در خواب را در مقطعی از زندگی خود تجربه کرده اند. به صورت معمول حرف زدن در خواب بی ضرر است و نیاز به درمان خاصی ندارد. اما گاهی باعث رنجش و کلافگی اطرافیان ما می شود. اگر شما هم دوست دارید بدانید که چرا در خواب حرف میزنیم؟ حتما تا انتها با ما همراه باشید.

حرف زدن در خواب ۴ دلیل رایج دارد:

 

. ژنتیک

تحقیقات نشان می دهد که دلیل حرف زدن در خواب میتواند ارثی باشد. در تحقیقی محققان ژاپنی و فنلاندی پی بردند که دو قلو ها اغلب در خواب حرف میزنند. برخی دیگر از محققان اعتقاد دارند که اگر پدر و مادر شما در خواب حرف میزنند ، احتمال این مسئله برای شما بالاتر خواهد بود.

 

تاثیر ژنتیک بر حرف زدن در خواب

 

. کمبود خواب

محققان بر این باور هستند که اغلب افراد زمانی در خواب حرف می زنند که دچار اضطراب و یا کمبود خواب هستند.نداشتن استراحت کافی می تواند جواب این سوال باشد که چرا در خواب حرف میزنیم؟. بیخوابی بر مغز شما تاثیر و در نهایت خواب شما را مختل کند.

 

تاثیر کم خوابی بر حرف زدن در خواب

 

. اختلالات خواب

حرف زدن در خواب نوعی اختلال محسوب می شود. به حرف زدن در خواب ، سامنیلوکی (Somniloquy) گفته می شود. هر کسی ممکن است حرف زدن در خواب را تجربه کند. اما افرادی که با سایر اختلالات خواب رو به رو هستند شانس بالاتری دارند. دانشمندان بر این باور هستند که میان سامنیلوکی، خواب گردی و دیدن کابوس ارتباط مستقیمی وجود دارد.

 

تاثیر اختلالات خواب بر حرف زدن در خواب

 

 

. مصرف برخی داروها

یکی از عوارض رایج اکثر دارو ها اختلال در خواب است. این دارو ها معمولا بر روی کنترل عضلات در زمان خواب اثر می گذارند. افزایش تون عضلانی (یعنی انقباض خفیف و پیوسته ی عضلات که باعث حفظ وضعیت ظاهری بدن می‌ شود و به بازگشت خون به قلب کمک می‌ کند) ممکن است باعث لگد زدن، بیرون پریدن از تخت و حرف زدن شود. برخی از دارو های رایج مانند دارو های ضد افسردگی می توانند باعث حرف زدن در خواب شوند.

 

تاثیر مصرف برخی دارو ها بر حرف زدن در خواب

 

 

 چگونه حرف زدن در خواب را کنترل کنیم؟

هیچ روش شناخته شده ای برای حل این مشکل وجود ندارد. اما تغییر در برخی عادت ها و رفتارهای روزانه می تواند موثر باشد.

  • عصر ها و شب ها قهوه نخورید.
  • قبل از خواب غذای سنگین نخورید.
  • جای خواب راحتی را برای خود فراهم کنید. برای این کار به خرید بالش و تشک با کیفیت نیاز دارید.
  • یک برنامه ثابت برای خواب داشته باشید و به آن پایبند باشید.

 


 

منبع: brightside.me

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *