آموزشی

۴ خواب آور طبیعی که بی خوابی شما را درمان می کند!

4 خواب آور طبیعی

بی خوابی اغلب به صورت کوتاه مدت و در بازه های زمانی ۳ ماهه مشخص می شود. بی خوابی های کوتاه مدت معمولا به دلیل فشار های روانی روزمره،استرس و … ایجاد می شوند. این بی خوابی ها معمولا با پایین این فشار های روانی از بین می روند. اما بی خوابی مزمن مشکل جدی تری است. در این حالت ، در بازه زمانی بیشتر از سه ماه ، حدود ۳ بار در هفته دچار بی خوابی می شوید. بی خوابی های مزمن و طولانی معمولا به مصرف دارو و … نیاز دارند. اما ما در این مقاله به معرفی چند ۴ خواب آور طبیعی خواهیم پرداخت که می توانند، بیخوابی های کوتاه و یا بلند مدت شما را درمان کنند.

 

بهداشت خواب

بهداشت خواب به معنی داشتن یک برنامه روزانه و ثابت است. راس یک ساعت مشخص به رختخواب بروید،به یک میزان مشخص و ثابت بخوابید و راس یک ساعت ثابت بیدار شوید.

دوش آب گرم ، حدود یک تا دو ساعت قبل از خواب میتواند آرامش خواب شما را افزایش دهد. همچنین استفاده خود از وسایل الکترونیکی مانند موبایل یا لپ تاپ قبل از خواب را متوقف کنید. تحقیقات نشان می دهد که میزان استفاده از این وسایل با میزان بی خوابی ارتباط مستقیمی دارد.

اگر میخواهید در این باره اطلاعات بیشتری کسب میکنید ، میتوانید مقاله “زمان مناسب خوابیدن و بیدار شدن خود را بشناسید!” را مطالعه فرمایید.

 

ورزش

اولین تاثیر ورزش ، زودتر به رختخواب رفتن شماست. ورزش باعث تنظیم هورمون ها و همچنین کاهش فشار های روانی میشود. همین امر به همراه خستگی ناشی از ورزش ، در به خواب رفتن شما تاثیر بسیار مثبتی دارد.

 

مدیتیشن

در اکثر مواقع،دلیل بی خوابی درگیری های ذهنی شماست. مدیتیشن به آرام کردن ذهن شما کمک میکند. ساکت کردن ذهن خود را یاد بگیرید و در نتیجه شب ها خواب راحت تری داشته باشید.

 

استفاده از ملاتونین

ملاتونین هورمونی است که ترشح آن باعث ایجاد احساس خستگی و خواب در شما می شود. این هورمون به صورت طبیعی در حوالی ساعت خواب شما ترشح می شود. اگر احساس میکنید در زمانی که باید به اندازه کافی احساس خستگی نمی کنید ، میتوانید با مشورت پزشک یک مکمل ملاتونین تهیه و حدود یک ساعت قبل از خواب مصرف کنید.

اگر چه ملاتونین اثراتی بر بی خوابی داشته و باعث خواب سریع تر شما می شود، اما دانشمندان مطمئن نیستند که مصرف مکمل آن واقعاً تغییری در زندگی افراد درگیر بی خوابی ایجاد می کند. در هر صورت قبل از مصرف این مکمل به عنوان خواب آور طبیعی ، حتما با پزشک مشورت کنید.

 

 

منبع: insider

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *